ربات‌های توانبخشی

در چند سال گذشته علم رباتیک با کاربرد توانبخشی رشد چشمگیری داشته است. شرکت نوژان با توجه به سابقه زیاد پژوهشی در این زمینه محصولاتی را طراحی و ساخته است که این محصولات در راستای ورود به بازار در حال گسترش و آزمایش میباشد .

ربات توانبخشی یک درجه آزادی

این ربات با هدف توانبخشی عضلات دست در صفحه ی افقی طراحی و ساخته شده است و قابلیت اتصال به بازی های کامپیوتری را دارد.

ربات توانبخشی دو درجه آزادی

ربات موازی توانبخشی دو درجه آزادی با هدف توانبخشی با دو درجه آزادی طراحی و ساخته شده است. با به کارگیری یک مکانیزم جدید، نیروی وزن در صفحه ی عمودی حذف شده است که از مهمترین ویژگی های این ربات می باشد.

توانبخشی به معنای بازگرداندن سلامتی به شخص آسیب دیده و به زندگی عادی با استفاده از تمرینات و درمان­های مشخص اطلاق می­شود. توانبخشی بخش بزرگی از مجموعه خدمات بهداشتی و درمانی محسوب می­شود و به افراد مبتلا به سکته مغزی، جراحی­های ارتوپدی، ضربه مغزی، سوختگی، ضایعات نخاعی، مشکلات تعادل و غیره کمک می­کند تا حد امکان بر مشکل خود غلبه نموده و عملکرد سالم را بدست آورند.

با توجه به وجود تمرینات تکراری در فرآیند توانبخشی و نیاز پزشک به اطلاعات دقیق و اندازه­ گیری شده، علم رباتیک توانسته است جایگاه خود را در این شاخه از حوزه سلامت بدست آورد. ربات­ها توانسته ­اند احساس پزشک از میزان بهبود بیمار را به پارامترهای قابل اندازه­ گیری تبدیل کنند که از این طریق بتوان گزارشی از روند بهبودی بیمار تهیه نمود.

ربات های توانبخشی . شرکت رباتیک نوژان

شرکت نوژان با تکیه بر دانش رباتیک توانسته است محصولاتی را در زمینه توانبخشی به بازار ارائه نماید. با استفاده از مکانیزم منحصر بفرد استفاده شده در این محصولات، توان رقابتی بسیار زیادی از لحاظ قیمت نسبت به محصولات مشابه خارجی ایجاد شده است. ربات های توانبخشی شرکت نوژان تاکنون در چند آزمایشگاه دانشگاه تهران مورد استفاده و تحلیل قرار گرفته است و توانسته است نیازهای تحقیقاتی این واحدها را مرتفع سازد.

همچنین مشاهده کنید : ربات توانبخشی پا ساخت شرکت تویوتا