طراحی سیستم‌های رباتیک

علم رباتیک در پی ترکیبی هم ­افزا از علوم مکانیک، برق و کامپیوتر است. گستردگی علم رباتیک در نوآوری، تحقیق و پیشرفت، از وسیع­ترین شاخه ­های مهندسی می ­باشد. هم چنان که در حوزه ی طراحی سیستم رباتیک ربات­ ها پیشرفته­ تر می­ شوند، زمینه ­های جدیدی برای به­ کارگیری و استفاده از آن­ها مطرح می­ شود. افزايش قدرت كنترل‌كننده‌ها و طراحي‌هاي مدرن، ‌ربات­ ها را در صنايع مختلفي چون دفاعي، هسته‌اي، جنگل‌داري، ماشين‌سازي و ... قابل استفاده ساخته است.

شرکت رباتیک نوژان . هوش مصنوعی و اتوماسیون

امروزه شاهد استفاده­ های زیادی از ربات­ های بالارونده در بازرسی­ های تکنیکی، نگهداری، تشخیص ازکارافتادگی و ... در محیط­ های خطرناک و محیط­ های با محدودیت سایز و اندازه هستیم. در اختيار داشتن ربات‌هايي با قابليت بالارفتن، كارهاي بسياري را آسان خواهد كرد. در حالت كلي و مستقل از آن­چه تاكنون اين گونه ربات‌ها قادر به انجام آن شده‌اند، هدف­ هاي بسيار گسترده‌اي براي آن‌ها متصور است كه انگيزه­ ي فعالیت در اين زمينه مي‌شود. نوژان در زمینه ی خدمات شهری و بازرسی های تکنیکی و نگهداری ربات های زیر را طراحی و تولید کرده است:

  • ربات گنبدنورد باکاربری بازرسی و مرمت گنبدها

  • ربات بالارونده نقاش با کاربری رنگ کردن تیرهای چراغ برق

  • ربات بالارونده شوینده با کاربری شستشوی حباب لامپ تیرهای چراغ برق

در چندسال گذشته طراحی سیستم رباتیک با کاربرد توانبخشی رشد چشمگیری داشته است. شرکت نوژان با توجه به سابقه زیاد پژوهشی در این زمینه محصولاتی را طراحی و ساخته است که این محصولات در راستای ورود به بازار در حال گسترش و آزمایش می ­باشند.

  • ربات توانبخشی یک درجه آزادی با هدف توابخشی عضلات دست در صفحه ی افقی

  • ربات توانبخشی دو درجه آزادی با هدف توانبخشی عضلات دست در دو صفحه ی عمودی و افقی

ربات توانبخشی

فعالیت های رباتیکی نوژان محدود به کاربردهای صنعتی و توانبخشی نبوده و در بخش ربات های آموزشی نیز تاکنون دو ربات طراحی و تولید شده است.

  • ربات آموزشی چند منظوره(edu-robot) برای آموزش نوجوانان

  • ربات آیپاک(i-puck) برای آموزش در سطح دانشجویان و استفاده در آزمایشگاه های دانشگاه ها

ربات آیپاک

 

 

همچنین نوژان ماژول هایی با قابلیت اطمینان بالا و مقاوم در برابر نویز برای کاربردهای نیمه صنعتی طراحی کرده است که در سیستم های رباتیکی و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گرفته اند. این ماژول ها عبارتند از:

 

  • برد انکودر مطلق دورانی مغناطیسی

  • برد کنترلر و راه انداز موتور DC

  • برد راه انداز PIC32

برد کنترلر و راه انداز موتور DC

درایور انکودر

برد انکودر

نوژان به پشتوانه ی نیروی متخصص با سابقه ی زیاد فعالیت های رباتیکی توانایی طراحی و تولید ربات در زمینه های مختلف صنعتی، آموزشی، توانبخشی و ... را دارد.

شرکت نوژان در سال ۱۳۹۳ به همت جمعی از اساتید و فارغ التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران و با تکیه بر بیش از ۱۵ سال سابقه فعالیت های پژوهشی تاسیس گردید. از جمله مهمترین اهداف این شرکت توسعه دانش بومی و به کارگیری دانش تولید شده در راستای حل مسائل صنعتی می باشد. شرکت نوژان با رویکرد رفع نیاز بخش­های صنعتی و آزمایشگاهی در طراحی و تولید محصولات رباتیک و اتوماسیون اهداف زیر را دنبال می­کند