۴ نکته اساسی برای پیاده سازی خط تولید

توسط در اتوماسیون صنعتی, انواع پست ها, خبرهای شرکت, متفرقه ۱۴ تیر ۱۳۹۸

پیاده سازی خط تولید موضوعی است که هم برای استارتاپ ها و هم برای بسیاری از کارخانجاتی که در پی راه اندازی خط تولید جدیدی برای یک محصول جدید و یا توسعه محصولات پیشین خود هستند ضروری است. آن‌ها در بسیاری از مواقع پیش از راه اندازی و پیاده سازی خط تولید با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند و در مواقعی نیز در حین پیاده سازی خط تولید با مشکل مواجه می‌شوند. اما همه‌چیز در جلوگیری از بروز مشکل خلاصه نمی‌شود زیرا در بسیاری از موارد با رعایت برخی نکات مهم و جزئی که از آن‌ها غافل هستیم می‌توانیم به افزایش بهره‌وری خط تولید و بهینه‌سازی آن کمک کنیم و در انتها امنیت نیز نقش مهمی را برای خط تولید ایفا می‌کند که در صورت شناخت این موارد می‌توانیم از بروز بسیاری از حوادث جلوگیری کنیم. در این مقاله به معرفی چند نکته می‌پردازیم که قبل از راه اندازی خط تولید باید به آن‌ها توجه کرد تا دچار مشکل نشده و بهره‌وری خط را بهینه سازیم.

اولین و مهم‌ترین نکته پیاده سازی خط تولید : می‌خواهید چه چیزی تولید کنید؟

شاید برایتان باورپذیر نباشد که بسیاری از افراد پس از راه اندازی خط تولید خود هنوز درک جامعی از محصولی که تولید می‌کنند و نیازی که این محصول و خط تولید از مشتری رفع می‌کند ندارند. برای شناخت محصول خود اولین گام شناخت نیاز مشتری و چگونگی رفع شدن آن توسط محصول تولیدی شما است. گام دوم شناسایی مواد اولیه مورد نیاز برای پیاده سازی خط تولید است. در قدم سوم باید تخصص‌های مورد نیاز برای استفاده در خط تولید را بشناسید تا بتوانید بهترین‌ها را بکار بگیرید. گام چهارم شناخت دقیق فرایندها و مراحل تولید است. گام پنجم شناسایی خطاهای احتمالی است که ممکن است هنگام پیاده سازی خط تولید با آن مواجه شوید اعم از خطاهای انسانی و دستگاه. گام ششم شناخت محصول نهایی و خروجی خط تولید است که شاید مهم‌ترین گام نیز محسوب شود. توجه داشته باشید که شما باید بهتر از هر کس محصولتان را بشناسید در غیر اینصورت یک جای کار خواهد لنگید.

دومین نکته پیاده سازی خط تولید : وسایل و ماشین آلات به‌روز بخرید

ممکن است خرید ماشین‌آلات به‌روز و پیشرفته در ابتدای فرایند پیاده سازی خط تولید شما را از نظر مالی به دردسر بیاندازد ولی هرگز این ضرب المثل انگلیسی‌ها را فراموش نکنید که می‌گویند: “هنوز آنقدر پول‌دار نشده‌ام که جنس ارزان بخرم” زیرا دستگاه‌های به‌روز نه تنها کیفیت شما را بهبود خواهند بخشید و سرعت تولید و در نتیجه بهره‌وری را افزایش خواهند داد بلکه به دلیل وجود گارانتی در استفاده از آن‌ها، راهنمای نصب، در برخی موارد نصب رایگان و مواردی از این دست هزینه‌های شما را نیز در دراز مدت کاهش خواهند داد. از همه مهم‌تر تکنولوژی‌های جدید برای کاربر راحتی استفاده بیشتری را نیز به همراه خواهند داشت. لذا همواره تلاش کنید تا در خط تولید خود از به‌روزترین و جدیدترین تکنولوژی‌های دنیا استفاده کنید.

سومین نکته پیاده سازی خط تولید : امنیت را جدی بگیرید!

هنگام پیاده سازی خط تولید با استفاده از ماشین آلات سنگین قطعا با ریسک‌های امنیتی دست و پنجه نرم خواهیم کرد. ریسک‌هایی نظیر صدمه دیدن دستگاه‌ها، صدمه دیدن کارگران متصدی استفاده از این وسایل و یا حتی ریسک‌های جانی برای آن‌ها. به این منظور اولین قدم بیمه است. بیمه مسئولیت جهت بیمه کردن وسایل پیش از پیاده سازی خط تولید و هنگام استفاده از آن‌ها. بیمه‌های مسئولیت و حوادث برای افرادی که با ماشین‌آلات سنگین دست و پنجه نرم می‌کنند و بیمه آتش سوزی و حوادث طبیعی جهت جبران خساراتی که ممکن است به کل کارخانه وارد آید. پس از بیمه نکته امنیتی بعدی رعایت دستورالعمل‌ها هنگام نصب و پیاده سازی خط تولید است. شاید برای اغلب مدیران سودآوری قدم اول باشد ولی توصیه می‌کنیم شما اینطور فکر نکنید! و جان افراد را در اولویت اول قرار دهید و سودآوری کوتاه مدت را فدای از بین رفتن اعتبار و اعتماد نزد مشتریان و پرسنل نکنید.

چهارمین نکته پیاده سازی خط تولید : حواستان به حمل و نقل و انبارداری باشد

چهارمین و آخرین نکته ممکن است به اندازه سایر نکته‌های گفته شده مهم جلوه نکند اما باید بگوییم که اگر توجه به لوجستیک و انبارداری بیش از ۳ مسأله فوق نباشد قطعا کمتر از آن‌ها نیز نخواهد بود. در اغلب موارد شاهد این هستیم که تا پیش از راه اندازی خط تولید به هیچ عنوان کارفرما در رابطه با نحوه رساندن محصول به دست مشتری، سیستم‌های حمل و نقل برای تأمین مواد اولیه و ارسال مواد نهایی و شاید از همه مهم‌تر سیستم انبارداری و نگهداری از انبار و مسائلی از این دست فکری نمی‌کند و این موضوع یکی از بزرگترین خطاها در راه اندازی خط تولید است. زیرا شما پیش از پیاده سازی خط تولید باید به ظرفیت ماشین‌آلات، نحوه چیدمان ماشین‌آلات، محل قرار گیری تخلیه بار و بارزنی، محل انبار و فاصله آن از محل تولید و… بیاندیشید زیرا همانقدر که داشتن تفکر سیستمی در هنگام راه اندازی خط تولید می‌تواند به افزایش بهره‌وری و رضایت و… منجر شود، نداشتن چنین تفکری ممکن است خط تولید شما را برای همیشه از کار بیاندازد.

نتیجه نهایی

مسائل فوق به این دلیل گفته شد که اگر خودتان به عنوان کارفرما قصد راه اندازی خط تولید را دارید حتما به آن‌ها توجه کنید تا با بحران روبه‌رو نشده و هنوز خط تولید را راه نیانداخته مجبور به متوقف کردن آن نشوید. اما اگر به هر دلیلی احساس کردید برای پیاده سازی خط تولید نیاز به تجربه یک پیمانکار داشتید. ما در شرکت رباتیک و اتوماسیون صنعتی نوژان می‌توانیم به عنوان پیمانکار یا مشاور در راه‌اندازی خط تولید، کنار شما باشیم.

درباره مصطفی درفشیان
مدیرفنی نوژان، فارغ التحصیل برق کنترل دانشکده فنی دانشگاه تهران و عضو بنیاد ملی نخبگان.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *