سیستم های کنترل صنعتی (ICS) شامل چندین نوع سیستم کنترل می باشد و ابزاری برای کنترل فرآیندهای صنعتی است. این سیستم ها از پنل های کنترلی ماژولار تا سیستم های بزرگ کنترلی توزیعی (DCS)، را شامل می شود. کلیه ی این سیستم ها داده ها را از سنسورها که متغیرهای فرآیند را اندازه گیری می کنند، دریافت و سپس آن ها را با مقدار مطلوب مقایسه می کنند و سیگنال کنترلی متناسب با خطا ی مقایسه را به عملگرهای فرآیند اعمال می کنند.

سیستم های کنترل صنعتی پیچیده معمولا به وسیله ی سیستم های SCADA، DCS و PLC ها اجرا می شوند، اگرچه SCADA و PLC قابل بکارگیری در سیستم های کوچک با حلقه های کنترلی کمتر نیز می باشند. این سیستم ها به طور گسترده در صنعت از قبیل فرآیندهای شیمیایی، تولید کاغذ و خمیر کاغذ، تولید برق، فرآیند های نفت و گاز و ارتباطات مخابراتی استفاده می شود.

کنترلر های گسسته:

ساده ترین سیستم های کنترلی مبتنی بر کنترلرهای گسسته ی کوچکی هستند که هر کدام تنها یک حلقه ی کنترلی دارند. این سیستم ها معمولا بر روی یک پنل نصب می شوند که امکان نمایش مستقیم پارامترها بر روی پنل ها و تنظیمات دستی توسط اپراتور را می دهد و همچنین امکان کنترل دستی فرآیند و یا تغییر مقدار مطلوب (set point) را فراهم میکند. این کنترل کننده ها در اصل نیوماتیکی می باشند که برخی از آن ها هنوز مورد استفاده قرار می گیرند اما درحال حاضر اکثر آن ها الکترونیکی می باشند.
سیستم های پیچیده، می توانند با شبکه کردن این کنترلرها و استفاده از پروتکل های ارتباطی صنعتی ایجاد شوند که امکان استفاده از رابط اپراتوری از راه دور و یا محلی SCADA را ممکن می سازد و هم چنین امکان سری کردن (cascading) و بهم پیوستن کنترلرها را فراهم می کند. با این وجود هر چقدر که تعداد حلقه های کنترلی یک سیستم افزایش یابد نقطه ای وجود دارد که در آن استفاده از سیستم های PLC و DCS مقرون به صرفه خواهد بود.

تا توضیحات بعدی در رابطه با سیستم های DCS، SCADA و PLC با ما همراه باشید.

درباره نهال مجیدی

کارشناس نوژان، کارشناسی ارشد مهندسی برق،گرایش کنترل از دانشگاه تهران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *