یادگیری ربات ها

توسط در اعلامیه ها, خبرهای شرکت ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

برخلاف چیزی که در فیلم ها می بینید، امروزه ربات ها هنوز در انجام کارها محدودیت های زیادی دارند. ممکن است برای انجام کارهای تکراری بسیار خوب عمل کنند اما عدم توانایی آن ها در فهمیدن تفاوت های ظریف زبان انسان، آن ها را در انجام وضایف پیچیده ناتوان می سازد.
به عنوان مثال، اگر شما یک ابزار خاص را در جعبه ابزار قرار دهید و از ربات بخواهید که آن را بردارد، گیج می شود. برداشتن چیزی به معنای توانایی نگاه کردن و تشخیص اشیا می­ باشد، دستور فهمیدن و تشخیص “آن” در سوال مطرح شده ابزاری است که شما در جعبه قرار دادید و تشخیص تمایز بین آن با سایر ابزار مشابه و هم سایز.
اخیرا محققان هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر دانشگاه MIT به انجام این نوع وظایف توسط ربات نزدیکتر شده اند. در یک مقاله جدید، یک سیتم alexa-like  ارائه شده است که به ربات امکان تشخیص گستره ی وسیعی از فرمان ها را مبتنی بر یک دانش متنی درباره ی اشیا و محیط آن ها می دهد. آن ها “comtext” سیستم را برای “commands in context” دوبله می کنند.
موقعیت جعبه ابزار  بالا در بین وظایفی بود که ComText می تواند انجام دهد. اگر شما به سیستم بگید که “ابزاری که انداختم ابزار من است” آن حقیقت را به بیس دانشش می افزاید. شما می توانید ربات را با اطلاعات بیشتری درباره ی اشیا دیگر نیز آپدیت کنید و وظایف متعددی شبیه به برداشتن اشیا را بر مبنای دستور های مختلف به ربات بدهید.
درحالی که انسان ها جهان اطراف را به صورت مجموعه ای از اشیا و مردم و مفاهیم انتزاعی می فهمند، ماشین ها آن را به شکل پیکسل، نقشه­ ی سه بعدی تولید شده توسط سنسورها و point-clouds می بینند. یکی از نویسندگان مقاله می گوید:” این شکاف معنایی یعنی برای ربات ها فهم چیزی که ما از آن ها میخواهیم نیاز به ارائه ی قوی تری از کاری که ما انجام می دهیم و چیزی که می گوییم دارد.”
در  این آدرس بیشتر بخوانید.

درباره نهال مجیدی
کارشناس نوژان، کارشناسی ارشد مهندسی برق،گرایش کنترل از دانشگاه تهران
1 دیدگاه
  1. نقشه سه بعدی تولید شده توسط سنسورها یعنی چی ؟؟؟میشه بیشتر توضیح بدید؟

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *